logo

10 Aralık 2014

NOHUTÇU: “ESNAF KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR”

1

Erzurum’da son zamanlarda yaşanan kayıt dışı esnaf sayısında yaşanan artış ve seyyar satıcılar, büyük tepkilere neden oldu. Erzurum’da sigorta primlerinin çok yüksek olması nedeniyle çoğu esnafın kayıt dışı çalıştığını belirten Marangozcular Duvarcılar ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Murat Nohutçu, kayıt dışı esnafların bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Haksız rekabet nedeniyle vergisini ödeyip sigorta primini yatıran esnafın mağdur olduğunu anlatan Nohutçu, yüzlerce esnafın kepenk kapattığını ifade etti. Nohutçu, “Sigorta primleri çok yüksek olduğu için Erzurum’daki esnaflar kayıt dışı çalışıyor. Erzurum’da hava şartları ve yatırımcıların dışarıya gitmesinden dolayı küçük esnaf son günlerini yaşıyor. Şartların zorluğu üzerine sigorta primlerinin yüksek olması da eklenince esnaf ya kepenk kapattı ya da kayıt dışı çalışmaya başladı. Kayıt dışı çalışan esnaf sayısı artış olurken, kayıtlı esnafların işleri pahalı yapmaya, pahalı işten de kazanmamasına neden oldu. Kayıt dışı çalışan esnafların bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor. Aksi halde Erzurum, esnaflar mezarlığına dönecek” şeklinde konuştu.

“SGK PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK”

Sigorta primlerinin çok fazla olmasından dert yakınan Marangozcular, Duvarcılar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Murat Nohutçu, SGK primlerinin kendilerine ağır geldiğini söyledi. Erzurum’da pozitif ayrımcılığın yapılması gerektiğini ve esnafa biraz daha imkân sağlanmasını isteyen Nohutçu, “Bizim esnafta 500–600 TL bir işçisinin sigorta primi var. Bir işçinin bu kadar fazla sigorta primini ödeyemiyoruz. Bu konuda esnafımız zor durumda. 600 TL sigorta primini ödeyemeyen esnafın işi yok, iş sahası yok, gelen işlerde maalesef dışarıdan. Özellikle büyük firmalar, iş merkezleri kerestecilik işlerini dışarıya veriyorlar. Ankara’dan İstanbul’dan geliyorlar onlara yaptırıyorlar. Biz de Erzurumlu olarak bu işlerden yararlanamıyoruz. Biz bu güçlü firmalarla nasıl rekabet yapalım? 600 TL’lik SGK’yı ödeyemiyoruz, nasıl onlarla rekabet edelim? Kendi şirketlerimiz, işverenlerimiz bize sahip çıkmıyor. Erzurum’da 3 ay çalışıyor 9 ay yatıyoruz. Hava şartları bile bize karşı. SGK primleri bize ağır geliyor. Esnafımızda bu primleri ödemek için evini, abrasını satıyor, bankadan kredi oluyor ki primleri, borçlarımı ödeyeyim. Bu yüzdende daha da borçlanıp iflas ediyor, borç batağına batıyor” dedi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx