logo

09 Aralık 2014

OBEZİTEYE KARŞI MÜCADELE DEVAM EDİYOR

001-obez-spor-002 halk-sagligi-muduru-kaynagi-belirsiz-cesmeler-4477283_400

 

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya, ‘Obazite ile Mücadele de Bende Varım Projesi’ kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve her geçen gün obazite ile mücadeleye katılanların arttığını belirtti.

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almakta. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucunda yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmekte. Bu kapsamda Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte “Obezite İle Mücadelede Ben De Varım” projesi planlanmış ve proje 4 Eylül 2012 tarihinde başlamış olup, halen devam etmekte.  2013 yılı itibari ile proje ortaklarına Büyükşehir Belediyesi dâhil edilerek güçlendirildi.

Erzurum’da başlatılan ‘Obazite ile Mücadelede Ben de Varım’ projesi kapsamında bilgi veren Cumhur Hakkı Çankaya, “Tüm dünyada bu kadar hızlı artan, bireyleri ve toplumları etkileyen başka bir hastalık bulunmamaktadır. Bu nedenle obezite ile mücadele konusunda tüm dünyada ve ülkemizde politikalar ve projeler geliştirilmektedir. Bu kapsamda Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte “Obezite İle Mücadelede Ben De Varım” projesi planlanmış ve proje 4 Eylül 2012 tarihinde başlamış olup, halen devam etmektedir.  2013 yılı itibari ile proje ortaklarına Büyükşehir Belediyesi dâhil edilmiştir. Proje kapsamında yapılan spor faaliyetleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün 5 spor tesisinde haftada 3 gün,ücretsiz olarak, antrenör ve sağlık ekibi eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Bayanlar belirlenen güzergâhlarda Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla ücretsiz olarak spor salonuna taşınmaktadır. Spor yapılan salonlar; Curling Arena, Palandöken Spor Salonu, Yakutiye Spor Salonu,  Cemal Gürsel Spor Salonu, Aziziye Spor Salonu’dur. Projemize katılmak isteyen bayanların bu spor salonlarına başvurmaları gerekmektedir.” dedi.

‘HER GEÇEN YIL ARTIYOR’

Roje kapsamında mücadeleye katılanların her yıl arttığına dikkat çeken Cumhur, “Projemize katılan bayan sayısı 19 Ekim 2012 tarihi itibariyle 510 kişi,  Aralık 2012 tarihinde 610 kişi olarak belirlenmiştir. 2013 Mart ayında spor yapan bayan sayısı 1200’e ulaşmıştır.Projemiz halen devam etmekte olup Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bayanların diyetisyen eşliğinde boy, kilo ve yağ ölçümleri yapılmakta, beslenme ve fiziksel aktivite eğitimleriverilmektedir. Fiziksel aktivitenin öneminin tartışılamaz olduğu günümüzde amacımız, asrın hastalığı olarak tabir edilen obezite ile mücadele etmektir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE OBAZİTE GERÇEĞİ

Cumhur Hakkı Çankaya, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde deobezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezitesıklığı, Erkeklerde yüzde 20,5Kadınlarda ise yüzde 41 iken toplamda yüzde 30,3 olarak bulunmuştur. Yine ülkemizde yapılan TURDEP-I çalışmasından 12 yıl sonra yapılan TURDEP-II çalışmasında Türk erişkin toplumunda 1998’de yüzde 22,3 olan obeziteprevelansının yüzde 40 artarak 2010 da yüzde 31,2 ye ulaştığı görülmüştür. Kadınlarda obeziteprevelansı yüzde 44 erkeklerde ise yüzde 27 olarak saptanmış ve son 12 yılda prevelansın kadınlarda  yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 107 arttığı bildirilmiştir.” dedi.

TEKNOLOJİ EŞİTTİR OBEZİTE

Teknolojinin gelişmesiyle obeziteninde arttığını vurgulayan Çankaya, “Günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır. Dolayısı ile bireylerin gün içerisinde harcadığı enerji miktarı azalmıştır. Obeziteye neden olan en önemli faktör; yanlış beslenme alışkanlığı ve aktivite yeter¬sizliğidir. Birçok ülkede fiziksel aktivite yetersizliğinin şişmanlık için önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesinde, dayanıklılığın artmasında, güç ve esnekliğin artmasında önemli bir etken olduğu bilinmektedir.” diye konuştu.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx