logo

OKULLARDA AĞIZ VE DİŞ TARAMASI YAPILDI

Halk Sağlığı Müdürlüğü  (4)

Erzurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm anaokullarında bu yıl bir ilk olarak yılda en az iki defa uygulanması esas olan ve çocukların dişlerini çürüğe karşı korumak adına böyle bir çalışma başlatıldığını ifade eden Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Bu uygulamada başarı için devamlılık esas olduğunu flor vernik uyguladığını ilkokulllarda her yıl yılda en az iki defa uygulamaya devam edilmesi planlandığını söyledi.
Çankaya,” Erzurum ilinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm anaokullarında bu yıl bir ilk olarak yılda en az iki defa uygulanması esas olan ve çocuklarımızın dişlerini çürüğe karşı korumak, henüz yeni başlamış olan çürükler var ise onların ilerlemesini durdurmak, çıkacak olan dişlerinin daha güçlü çıkmasını sağlamak amaçlı flor vernik uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamada başarı için devamlılık esas olduğundan flor vernik uyguladığımız bu çocuklarımıza ilkokul 4’de kadar her yıl yılda en az iki defa uygulamaya devam edilmesi planlanmaktadır. Ana sınıfından itibaren tüm ilkokullarımızdaki çocuklarımıza henüz bu yaşlardayken diş fırçalama eğitimleri maket dişler üzerinde gösterilerek, ileriye dönük doğru diş fırçalama alışkanlıklarının yerleşmesi sağlanmaya çalışılmakta ve ağız diş taramaları diş hekimliği ile beraber ortak yapılmaktadır. Çocuklarımızda ve ailelerinde Ağız diş sağlığı farkındalığı sağlayabilmek amaçlı okullarda el broşürleri dağıtılmak, her okulda ağız diş sağlığına dikkat çekmek amaçlı afişler asılmaktadır. Okullarımızdaki bilgisayarlara farkındalık amaçlı bilgilendirici sunumlar ve çocuklar için eğitici çizgi filimler yüklemektedir. Ayrıca öğretmenlerimize bu konuda eğitici seminerler verilmeye devam etmektedir. Bu taramalar, merkez ilçelerimizle beraber merkez ilçelerimize bağlı köy okullarımızın büyük bir kısmında da devam etmektedir. Bu köylerimize örnek verecek olursak; Soğucak, Çayırtepe, Kösemehmet, Yolgeçti, Aydınlık, Altınbulak, Çayırca, Arıbahçe, Dereboğazı, Börekli gibi adını yazamadığımız daha pek çok okulda yapıldı.“
“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI  NEDEN ÖNEMLİ?
Sağlıklı olma durumu ancak vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkün olacağını belirten Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, Anne ve babalar kendi dişlerini fırçalarken çocuklarına da örnek olması gerektiğini kaydetti.
Çankaya,” Sağlıklı olma durumu ancak vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkün olur. Ağız ve diş sağlığı da genel sağlığın, dolayısıyla yaşamsal fonksiyonların ve yaşam kalitesinin vazgeçilmez bir unsurudur. Dünya Sağlık Örgütü: diş ve dişeti rahatsızlıklarını yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından biri olarak tanımlamaktadır. Sonuç olarak; Ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi sürecinde çocuklarımızın eğitimi, diş fırçalama alışkanlığı kazanmaları son derece önemlidir. Anne ve babalar kendi dişlerini fırçalarken çocuklarına da örnek olacaklardır. Evde anne ve babanın rol model olması, okulda öğretmenin diş fırçalamayı ya da doğru beslenmeyi özendirmesi çocukların ağız ve diş sağlığı açısından doğru tutum ve davranış edinmelerine yardımcı olacaktır. Bu nedenle; Doğru ve düzenli ağız bakımını alışkanlık haline getirmek. Beslenmemizi düzenlerken çürük oluşturmayan besinleri seçmek. Ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu unutmamak. Sert, kabuklu gıdaları dişlerimizle kırmamak. Diş hekimi kontrollerini aksatmamak. Diş hekimimizin önerdiği koruyucu flor uygulamalarını ihmal etmemek gerekmektedir.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx