logo

OKULLARDA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI

DSC_5146

 

Aziziye Koleji öğrencileri Sarıkamış Şehitlerini andı. Tarihçi Muzaffer Taşyürek’in katıldığı seminer ve   sonrası imza günü yapıldı.

Seminerde 1.Dünya savaşına Osmanlı devletinin giriş serüvenini anlatan Muzaffer Taşyürek Cephelerde yaşanan büyük insan kayıplarından bahsetti. İttihatçılar vatan severdi fakat tecrübesi yoktu diyen yazarımız “Biz Almanların yanında olmaya mahkum edildik “dedi .”Farklı kaynaklar okumalıyız,Tarihimizi iyi anlamalı ve duygusallıktan uzak durmalıyız.Hey 15’li türküsü boşuna söylenmedi.Genç yaşta askere giden ve dönmeyen delikanlıların acıklı hikayeleriyle dolu bir tarihimiz var”dedi.Osmanlı’da 1914’te 187motorlu araç ve 6 tane uçağımız vardı.Erzurum’un  kahraman çocukları 1914’te Sarıkamış cephesine kumanya taşıdı.O çocukları temsil eden bir rölyefin olduğundan bahsetti.Kurda kuşa yem olmak tabiri Sarıkamış dağlarında gerçek olduğunu.Bu facianın acısını hafifletmek için bazı tarihçilerin rakamları küçültme yoluna gittiğini ama tarihi gerçeklerin böyle olmadığını vurguladı.Şehit sayısını 30 bin gösterilerek gerçeklikten uzak bilgi veriliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tarih Zümre Başkanı Mehmet KATI “Şehitlerimize çok şey borçluyuz, onları anmalı ve anlamaya çalışmalıyız. Bu gün içinde bulunduğumuz imkanları iyi değerlendirmeli kendimizi iyi yetiştirmeliyiz. Bu tarz programlarla öğrencilerimizin tarih şuuru kazanması için çalışıyoruz.Muzaffer Taşyürek hocamın 30 kadar kitabı var ve öğrencilerimizle birlikte olduğu için kendine minnettarız” dedi.

Yazarın kitaplarını imzalaması ve Plaket Takdimi sonrası tören sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx