logo

PENEK KÖPRÜSÜ


Abdurrahman Zeynal
abdurrahmanzeynal@hotmail.com

Osmanlı ordusu Pasinler ovasından 300 kilometre genişliğindeki cephe hattında Oltu’ya kadar olan bölgede müthiş bir gayret içinde.

40 yılda bir gerçekleşen meteorolojik hava tahminleri -40 dereceleri göstermekte, kar, fırtına alabildiğince Allahu Ekber Dağlarına hakim.

Ruslar teçhizatlı. Üzerlerinde kaputları, ayaklarında keçeleri,ceplerinde küçük sobaları, torbalarında konserveleri var ..

Osmanlı Ordusu harekata başladığında sırtlarında kuvvetli elbiseleri yok, ayaklarda çarık veya kara dayanıksız ayakkabı, gıda olarak peksimet türü şeyler, açık arazide hareket halinde….

O günlerde yaşanmış bir olayı ilk kez dinliyorum. Yer Fatih Tüzemen adlı Hemşerimizin yazı hanesi.  2 Ocak 2015 Cuma saat 10.

Anlatan Cahit Aksakal 70 yaşlarında .

Cahit Bey Babası Rasim Aksakaldan  defalarca dinlediği savaş anısını anlatırken sanki canlı yaşıyormuş gibiydi. Olayı yazmaya karar verdim ve sizlerle bu ilginç konuşmayı paylaşıyorum.

Babasının anlatımıyla Askerin komutanlığını “Alman Fongor” yapmaktadır. Yanında Vanlı Yüzbaşı İsmail Bey bulunmaktadır. İsmail Beyin Emir Eri  Ilıcalı Rasim Efendidir. Rasim Efendi Cahit Beyin Babasıdır.

Alman Fogor kendisine bağlı birlik komutanlarını toplayıp şöyle bir konuşma yapıyort.

Yer altı kablo ile bağlı telefon hatlarını kullanarak müfreze komutanlarının acil gelmelerini bildiriyor.

Bir müddet sonra müfreze komutanları atlarının üzerinde toplanma yerine gelip atlarından iniyorlar ve atlarını emir erleri tutarken Rasim Beyde İsmail Yüzbaşının atını tutmaktadır. Ortada Alman Subayı etrafında Türk zabitler onların hemen gerisinde emir erleri Alman subayını dinlemektedir.

Alman Subay: Osmanlı devleti sizleri bugün için besledi. Pirinç pilavı , kuzu eti yedirerek bugün için eğitti. Bende Alman Devleti ve Osmanlı Devletinin anlaşması sonucu buradayım ve sizinle birlikte savaşacağım. Ruslar genel durumdan haberdar oldu. Bu nedenle artık süngü harbine gireceğiz. Vakit gelip çattı atacağımız işaret fişeği ile bölükleriniz süngü hücumuna başlayacaklar. Düşmanı “Penek köprüsüne” kadar süreceğiz”

Görev emrini alan komutanlar atlarına atladıkları gibi gittiler. Asker hızla yeni mevzilere hareket etmiş işaret fişeğini beklemektedir. Gece yarısına doğru işaret fişeği atılınca Türk mevzilerinde Allah Allah sesleri yükselip Rus hatlarına dayanınca Rus askerleri bozguna uğrayıp Penek köprüsüne doğru kaç maya başladırlar. Asker yetiştiği Rus askerini süngüyle öldürüyordu. Ancak karanlıkta öldürdüğü Rus askerinin üzerindeki kaput çizme gibi giyeceklerini kendi giyip  koşuyordu. Ancak geriden gelen Türk Askerleri Önde Rus kaputu giymiş askerleri Rus zannedip arkadaşlarını öldürüyordu. Sabah aydınlanmak üzere iken durum fark edilmiş maalesef Türk askeri, Türk askerini şehit etmişti. Zayiat fazlaydı. Ruslar ise kaçıp kurtulmuşlardı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
 • KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….

  23 Temmuz 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

    TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI     Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış. Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş. Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.      Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrı...
 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…

  03 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar ve...
 • BEN SÖYLERİM KALEM YAZAR!

  19 Haziran 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Uzun süredir yazmıyorum ve yazmamaya karar vermiştim.Gurbette suya benzedik gözyaşı,Taşa benzedik bağır, saza benzedik türkü olduk. Somun derdi olmalyanları; Somun derdi olanlar ayakta alkışlıyor! Gurbet bırak rüzgar deli deli essin, yağmur cise cise yağsın.Bırakta ıslanayım, şemsiye olma yağan yağmura.Ben söylerim kalem yazar.Güfte hazır bestecisini bekler! Arkamdan tuzak kuranlar, sözlerimle sizleri buğday başakları gibi savurur, tanelerinizin her birini Akdeniz’in derin sularına gömerim..Doğru bildiklerimi ve doğruları paylaştığımda...
bahis siteleri Betboo giriş