logo

19 Aralık 2015

PUTİN’E SERT YANIT

putin

Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya ile yaşanan gerilimi değerlendirdi.
“TÜRKİYE HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMADI, YAPMAYACAK”
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin eskiden olduğu gibi en iyi şekilde sürmesi konusunda güçlü bir siyasi iradeye sahip olduklarını vurgulayan Davutoğlu, “Rusya ile bu siyasal krizi masada çözmeye devam ederken, ekonomik yaptırımlarla ilişkilerimizin bozulmasına izin vermemeliyiz. Türkiye’nin sınırlarını korumak bizim için hem bir hak, hem de onurlu bir görevdir. Biz Suriye topraklarında topraklarında herhangi bir müdahalede bulunmadık. Biz herhangi bir ülkeyi hedef alan bir adım atmadık, saldırgan bir tutum da göstermedik. Savunma görevimizi yaptık ve uluslararası hukuka göre bu bizim en tabi hakkımız. Sayın Putin’in iki gün önce tekrar bir devlet adamına yakışmayacak üslupla Türkiye’ye saldırması çerçevesinde ifade ediyorum. Bir ay önce Türkiye’ye yöneltilen suçlamalar şimdi niye yöneltilir. Sayın Putin bir ay önce bizim Müslüman bir ülke olduğumuzu bilmiyor muydu? Sayın Putin bir ay önce G20 zirvesine katıldığı Türkiye’nin dış politikasını bilmiyor muydu? Eğer Türkiye DEAŞ ile işbirliği yaptıysa ne o zaman konuşmadı. Söz konusu değil. Türkiye hiçbir terör örgütü ile işbirliği yapmaz yapmayacak. Ama biz bugün kimlerin DEAŞ ve PKK gibi terör örgütleri ile Türkiye’yi rahatsız etmek üzere temas halinde olduğunu biliyoruz” diye konuştu.
“RUSYA İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ AMA BİZE BİR ŞEY DİKTE EDİLMESİNE İZİN VERMEYİZ”
Türkiye’nin kendi sınırlarını korumak için atılması gereken adımları bundan sonra da atacağını söyleyen Davutoğlu, “Yaşananlara ilişkin belgelerimizi ortaya koyduk. Uluslararası zeminde haklılığımız kabul gördü. Herkes Türkiye’ye destek verdi. Olayda muğlak bir taraf yoktur. Üzülerek ifade edeyim ki geçen zaman zarfında Rus yönetimi bu net tabloya rağmen beklediğimiz olgun yaklaşımı göstermedi. Günlerdir Rusya tarafından ağır ithamlara, afaki ve nezaketsiz suçlamalara maruz kalıyoruz. Her şeye rağmen sağduyulu ile hareket etik. Rusya ile dostane ilişkilerimizin hatırına hep riayet ettik. Rusya ile görüşmeye hazırız ama bize bir şey dikte ettirilmesine asla izin vermeyiz. Ülkemizini sınır güvenliği konusunda angajman kuralları bellidir. Kimse bizden bu konuda tavizkar olmamızı beklemesin. Rusya kendince bir takım yaptırımlar uyguluyor, bunları yadırgıyoruz. Türkiye’ye dönük bu yaptırımları büyük devlet anlayışına uygun görmüyoruz. Türkiye bu yaptırımlarla zora düşürülecek bir ülke değil. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz. Her şeyin bir çözümü vardır. Her türlü duruma hazırlıklıyız. Rusya’nın tutumu doğrultusunda durumdan etkilenen sektörler için tedbirlerimizi alıyoruz. Enerji, ticaret ve turizm alanında gerekli tedbirler alındı. Bundan sonra bu tedbirleri güncelleyerek etkileyen sektörlerin yanında olacağız” şeklinde konuştu.
“KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İŞGALİNİ TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ”
Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:
“Ukrayna’da gelinen noktası yakından takip ediyoruz. Bir yandan Ukrayna’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz desteği kararlılıkla sürdüreceğiz, diğer yandan da ekonomi ve ticaret başta olmak üzere her alanda işbirliğimizi güçlendireceğiz. Önümüzdeki dönemmde Ukrayana’ya bir ziyaret yapmayı düşünüyoruz. Ukrayna Cumhurbaşkanını da Türkiye’de ağırlayacağız. Soydaşlarımız olan Kırım Tatarlarının esenlik ve refahı, Ukrayna ile işbirliğimizin en önemli odak noktalarından birini teşkil etmektedir. Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadık, tanımayacağız. Kırım Tatarlarının tarihte uğradığı sürgün ve baskıları kabul etmeyeceğiz. 1944 yılında insanların hunharca evlerinde toplanarak kara trenlerle Sibirya’ya sürüldüğü o günleri unutmadık. Şimdi yapılması gereken Kırım Tatarlarının refahı için girişimcilerin aktif biçimde fırsatları değerlendirmesi”.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.