logo

08 Aralık 2015

SEKMEN: “2016’YI KENTSEL DÖNÜŞÜM, YATIRIM VE HAMLE YILI İLAN ETTİK”

 

sekoErzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 2016 senesini kentsel dönüşüm, yatırım ve hamle yılı ilan ettiğini söyledi. Başkan Sekmen, Eyüp Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Üyeleri ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleşen kabulde Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu ile Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci de yer aldı. Başkan Mehmet Sekmen, burada yaptığı konuşmada, Erzurum’un kadim bir kültüre sahip olduğunu ifade etti. Başkan Sekmen, “Bizim hedefimiz; Allah’ın bu şehre verdiği nimetleri refaha çevirmektir. ‘İnsanlarımız bundan nasıl istifade eder, Erzurum bundan nasıl bir imkân sağlayabilir?’ diye gayret gösteriyoruz” dedi. Sekmen, “Avrupa’da Andorra denilen nüfusu 80 bin olan şehir büyüklüğünde bir ülke var. Yılda 3-4 milyon turist geliyor. Onlar bize danışmanlık yapıyor. İnşallah şimdi oraya gideceğiz. Oraya gelen turistleri buraya aktarmanın çalışmasını yapacağız. Orada uçaktan indikten sonra vasıtayla 3-4 saatte ancak dağa çıkıyormuşsunuz, biz ise uçaktan indikten 10-15 dakika sonra dağda kayak merkezindeyiz. Bu kadar güzel, kayak için kar kalitesi olarak, mevki olarak sayılı kayak merkezlerinden biriyiz. Ama arzu ettiğimiz turist sayısına henüz ulaşamadık. Tabi şuana kadar esnafımız da bundan bir fayda sağlayamadı. Arzumuz, esnafımızı burada kazanır hale getirebilmektir. Dışarıdan hem yerli, hem yabancı ne kadar turist gelirse insanlarımız da bundan mutlu olacaklar” diye konuştu.
2016 DOLU DOLU GEÇECEK
Başkan Sekmen, 2016’nın yatırımlarla birlikte dolu dolu geçeceğini kaydetti. Sekmen, şöyle devam etti: “Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin altyapısına ağırlık verdik, Erzurum’un altyapısını yeniliyoruz. 2016 senesini ‘Kentsel Dönüşüm, Yatırım ve Hamle Yılı’ olarak ilan ettik. Buna uygun olarak, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için önemli projelerimizin temelini attık. Arzu ediyoruz ki önümüzdeki 3 yılı da dolu dolu konut yaparak geçirelim. Vatandaşlarımızın evleri gece kondu durumunda, oturulacak gibi değil. Tabi buna uygun olarak sokaklar da böyle, caddeler de böyle. Buralarda büyük bir değişiklik yaparak vatandaşlarımızı huzur içerisinde oturabilecekleri konut sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bunların dışında şehrimizde bir takım tesisler yapıyoruz. Şuanda çok modern Bir Et ve Süt Kurumu’nu şehrimizin dışına yaptık. Şimdi ruhsatlandırarak onların yerini arazi olarak biz alacağız, yeni yaptığımız yeri de onlara vereceğiz. O aşamaya geldik. Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı. Şehrin atık suları etraftaki derelere akarken şimdi Atık Su Arıtma Tesisi’ne götürülüp orada arıtıldıktan sonra sulama suyu olarak araziye verilecek. Şimdi ona uygun olarak şehrin altyapısını yenilemenin gayreti içerisindeyiz. Bu arada modern bir Fuar Merkezi’nin de temelini attık. İnşallah hazirana yetiştirmek istiyoruz. Burası bittiği zaman şehirde en az bir fuar düzenlenecek, şehre büyük bir hareket gelecek. Onun dışında Canlı Hayvan Borsası’nın ihalesini yaptık. Hayvan yetiştiren vatandaşlarımız gelip bu borsada hayvanlarını canlı olarak satma imkânına kavuşacaklar. Şuan ki Canlı Hayvan Pazarı zor şartlarda faaliyet gösteriyor. Biz Erzurum’u modern bir Canlı Hayvan Borsası’na kavuşturacağız. Başbakanımız buradaki konuşmasında söz verdi. Erzurum’da Et Borsası kurulacak. Bunları Erzurum’a kazandırdığımız vakit Erzurum’da canlılık artacak.” Sekmen, Erzurum’un birçok potansiyelinin bulunduğunu vurgulayarak, “Tarihi eserlerin restorasyonu üzerinde duruyoruz. Kale çevresinde Kültür Yolu Projesi’ni yürütüyoruz. Restorasyonları tamamlayıp inşallah seneye hizmete sokacağız. Her ilçemizde buna benzer hizmetleri yürütüyoruz. Yine köylerde (mahallerde) su ve kanalizasyon çalışmalarımız var. Gurup yollarını genişletiyoruz ve asfaltlıyoruz. Arzumuz köylerimizin de yaşanılabilir bir konuma gelmesidir. Tabi bunları planlı, projeli bir şekilde yürütüyoruz. Hamdolsun şuanda halkımızla olan diyaloğumuz fevkalade iyi bir noktadadır. Bu arada Büyükşehir Belediyesi olarak okul ve camilerimizin bakım ve onarımını yapıyoruz. Binin üzerinde okulumuzun tadilatını gerçekleştiriyoruz. Camilerin yapımına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.
“ERZURUM, CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ”
İstanbul Eyüp Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cahit Özaslan da, şehrin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile birlikte cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti. Başkan Özaslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her yıl Eyüp Erzurumlular Derneği’nin son toplantısını Erzurum’da yapıyoruz. Eyüp’te bulunan fakat Erzurumlu olmayan bir derneğimizi de burada ağırlayıp Erzurum’u tanıtıyoruz. Erzurum her gün daha da güzelleşiyor, ilçeleriyle birlikte cazibe merkezi haline geliyor. Erzurum ziyaretimizde Büyükşehir yöneticilerimizin gösterdiği ilgiden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Eyüp Belediye Başkanımız da bizimleydi. Bizlere gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı, şehrimize vermiş olduğunuz önemden dolayı, yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi’ye teşekkür ediyorum. Şehrimizin her tarafı değişiyor. İnşallah 3 yıl sonra Avrupa normlarında bir kent olacağız. Turizme yönelik çalışmalarınız çok önemli, turist sayısını artıracağınızdan emin olduğumuzu belirtmek istiyorum. Erzurum’un mükemmel bir Şehr’ül Emin’i var. Allah sizden razı olsun.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

bahis siteleri Betboo giriş