logo

SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ ARTTI

guven

Türkiye istatistik Kurumu hizmet sektörü güven endeksi rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %0,8 arttı
Kasım ayında 96,8 olan hizmet sektörü güven endeksi, Aralık ayında 97,5 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise aynı kaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %1,2 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %1,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,9 arttı

Kasım ayında 105,1 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Aralık ayında 107,1 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi %2,3, mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,4 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %1,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %0,4 arttı

Bir önceki ayda; 83 olan inşaat sektörü güven endeksi, Aralık ayında 83,3 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %2,4 artarken toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %0,8 azaldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx