logo

SERACILIĞA PROFESYONEL DESTEK!

DSC_8969

Sebze Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk, dernek üyeleriyle birlikte Valimiz Dr.Ahmet Altıparmak’ı ziyaret ederek gerçekleştirdikleri üretim ve pazarlama konularında bilgi verdi.

Tarımdan sorumlu Vali Yardımcısı Abdurrahmanİçyer’in de hazır bulunduğu ziyarette, Başkan Öztürk Mayıs – Ekim ayları arasında beş ayda gerçekleştirdikleri sebze üretimi ve pazarlamasıyla memleket ekonomisine hiçte küçümsenmeyecek miktarda katkı sağladıklarını söyledi.

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin bir bölümünün ihtiyacı olan yeşillik diye tabir edilen elli çeşit sebze ürettiklerini bunun yanında papino altın çilek dahil tropikal birçok meyve yetiştirdiklerinin belirten Öztürk “sebze ve meyvelerin yüzde 70 miktarını çevre illere (Trabzon,Rize,Gümüşhane,Bayburt ErzincanArtvin,Kars,Ardahan,AğrıVan,Bingöl,Muş,Elazığ,Malatya,Diyarbakır) yüzde 30 miktarını daErzurum ve ilçelere satmaktayız.Yaklaşık 600 kişilik mevsimlik işçi istihdamı sağlanarak, temiz su ile doğal olarak üretmiş olduğumuz sebze ve meyvelerin satışında herhangi bir sıkıntımız yoktur.Hatta müşterilerimizin siparişlerini tam olarak karşılayamamaktayız” diye konuştu.

Bu sektörün kaybolmaması açısından, beş aylık satış sezonunu örtü altı tarıma geçerek sekiz aylık süreye çıkarmak istediklerini belirten Başkan Öztürk,yeni sebze ve meyve üretim alanlarının kurulmasıyla bölge köylüsünün ve çiftçisinin kalkınacağını yaşam kalitesinin daha da iyileşeceğine inandığını söyledi.

Tarım sektörünün tüm paydaşlarını bir araya toplamak için Aralık 2014’te “Erzurum Tarım Konseyi Yönergesi” taslağı çalıştayını yaptıklarını söyleyen Vali Altıparmak, Erzurum’da örtü altına (Seracılık)ayrı ve özel bir önem verdiklerini, gerek Türkiye gerekse diğer gelişmiş ülkelerin tecrübelerinden yararlanılabileceğini söyleyerek, ilimizde bu alanda üretimi artırmak için gereken bütün kamusal desteğin verileceğini söyledi.

Valilik olarak dernek yönetimine bütün girişimlerinde destek olacağının ifade eden Vali Altıparmak,üretim dahil her türlü taleplerinin en üst seviyede dikkate alınacak şekilde bizzat kendi adına kamuda Vali Yardımcısı ve Tarım Müdürünün ilgileneceğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Altıparmak, dernek yönetimini istihdam ve üretime yaptıkları katkılarından dolayı tebrik etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx