logo

SİGARA DENETİMLERİ TAM GAZ!

SİGARA

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Mücadele Şube Müdürlüğü 2014 yılında  Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Mücadele Şube Müdürlüğü  ekibi tarafından, faaliyet gösteren kıraathane, kafe ve pastanelerde yapılan denetimlerde, kapalı ortamlarda sigara içilmesine müsaade eden 127 işletmeye toplam 156 bin  TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca sigara içen 267  şahsa da 25 bin TL cezai işlem uygulandığı bildirildi.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı sigara denetim timleri  şehir merkezindeki pastane, kafeterya, kahvehane ve iş yerlerini denetledi. Sigara içerken yakalananlar ile içmelerine izin veren iş yeri sahiplerine para cezası verildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Mücadele Şube Müdürlüğü Birim Sorumlusu  İbrahim Özdemir,sigara denetimlerinin aralıksız bir şekilde devam ettiğini  amaçlarının Erzurum’da dumansız hava sahasını oluşturmak olduğunu söyledi.

Özdemir,”2014yılı itibariyle 31 bin işleteme  denetleme yapılırken bir işletme en az 6 kez denetlendi.Yapılan denetimlerde 127 işletmeye toplam 156 bin  TL idari para cezası kesilirken, sigara içen 267  şahsa da 25 bin TL cezai işlem uygulandı. Bizim gün ya da saat mefhumumuz yok. Ekiplerimizle birlikte haftanın her günü ve günün her saatinde, sigara içilmesi yasak olan mekanlara şok baskınlar yapabiliriz. Yeni yasa değişikliğiyle bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü halinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü halinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır hükmü getirildi. Vatandaşımıza para cezası uygulamaktan biz de zevk almıyoruz. Fakat toplumda uyulması gereken kuralları da koruma altına almak gerekiyor. Bu nedenle vatandaşlarımız, kapalı mekanlarda sigara içmesinler. Çünkü denetim ekiplerimizin, karşılarına nerede ve ne zaman çıkacağını kestiremezler. Durduk yerde para cezası ödemenin de bir anlamı yok. En sağlıklı ve mantıklı olan yol, sigara bağımlılığından bir an önce kurtulmaktır. “ dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx