logo

TERMİNAL SERVİSLERİ TAKSİCİYİ İSYAN ETTİRDİ

Taksi  haberi (2) Taksi  haberi (1)

Erzurum Terminal Taksi’deki şoförler, otobüs firmalarının şehir merkezlerine kaldırdığı servis araçları yüzünden mağdur olduklarını söyledi.

Erzurum Terminal Taksi’de çalışan 25 taksi şoförü, şehirlerarası otobüs firmalarının getirdikleri yolcuların şehir merkezine ulaşmaları için kullandıkları servis araçlarının “Servis aracı toplu taşıma izin belgesi ve güzergâh izin belgesi” olmadığını iddia ederek, her otobüs için bir veya 2 servis aracı kaldırdıklarını ve bu durumdan dolayı da iş yapamadıklarını  dile getirdiler. Yaptıkları sözleşmeden dolayı mağdur olduklarını taksi durağını bırakamadıklarını vurgulayan şoförler, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini belirttiler.

Servis araçları yüzünden mağdur olduklarınıifade eden  taksi şoförü Necati Fidan, Taksici arkadaşlarının , servislerden uzun zamandır dertli olduklarını servis yapan araçlarını  herhangi bir belgeleri olmadığını iddia etti.

Fidan, “Taksici arkadaşlarımız, bu servislerden uzun zamandır dertli. Bu servislerin herhangi bir belgeleri yok. Bu servisler, yolcu çekebilmeleri için ellerinde, Servis aracı toplu taşıma izin belgesi ve güzergâh izin belgesi olmaları gerekli. Yetkililerin bunları bir an önce denetlemesi gerekiyor. Bu servisler odamıza dahi kayıtlı değil, bunu firma sahiplerinin düşünmesi lazım. Artık beldelere dahi servis gönderiyor firmalar. Niye yolcunun az olduğu yerlere servis göndermiyorlar? Zaten bu servislerin taşıdığı yolcuların biletlerine ücretini yansıtıyorlar. Biz bu sıkıntıyı 1,5 yıldır çekiyoruz. Önceden durakta 35 taksi vardı. Şimdi ise durakta 25 taksi çalışıyor. Servis olayı olduktan sonra iş yapamaz duruma geldik. 20 tane servis çalışıyor. Biri gidip biri geliyor. Bizim ekmeğimizle uğraşıyorlar. Biz evlerimize ekmek götürme derdindeyiz. Ama bu servis olayı düzelmediği takdirde biz eve ekmek götüremeyeceğiz. Biz buraya girerken 21 Bin TL ödedik. Ayrıca her ay taksi başı 400 TL veriyoruz. Çoğu gün siftah dahi yapamıyoruz. En azından servislerin güzergâhları belli olsun. Öyle her yere gitmesinler.Yolcular ise bedava gidiyoruz zannediyor. Terminal Taksi’de çalışan 25 taksi şoförümüz var. Bu konunun biran önce düzeltilmesinin istiyoruz. Şoför esnafımız zor durumda, bu servis konusu düzeltilmediği takdirde, daha fazla ayakta duramayacağız. Bize yardım edin.” dedi.

‘SÖZLEŞME ŞARTLARI AĞIR’

Terminal taksi durağındaki taksicilerimiz Erzurum Terminal’deki firmanın yaptığı sözleşme şartlarının ağır olduğundan dolayı ve taksicilerin iş yapamadığını  birçok taksi şoförünün işlerini bırakmak zorunda kaldığını vurgulayan Sebahattin  Kantarcı, öncesinde Terminal taksi durağında 35 taksici çalıştığını  şimdi ise  bu sayının 25’e düştüğünü söyledi.

Kantarcı, “Daha öncesinde Terminal taksi durağında 35 taksici arkadaşımız çalışırken şimdi bu sayı 25’e düştü. Terminal firma yönetimi ile taksiciler arasında yapılan sözleşmeye göre kişi başına 21 bin TL yere parası ödedik. Yine ayrıca terminaldeki firmanın yaptığına göre her ay 400 TL doğalgaz elektrik ve gider parası ödüyoruz. Bunun yanında terminale giriş çıkış yaparken 25 TL para ödüyoruz. Sözleşmeye göre eğer taksi şoförü işi bırakır ise 20 bin avro ceza şart ödemek zorunda kalıyor. İş yapamadığımızdan dolayı borç batağına batmış haldeyiz. Bizim firma yönetiminden isteğimiz sözleşme şartlarını yeniden yapılmasını şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firma arabalarının yerinin ileriye doğru kaydırılmasını istiyoruz. Taksi şoförleri büyük ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bu düzensizliğe en kısa zamanda dur denilmesini biran evvel çözüm bulunmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx