logo

18 Şubat 2016

TÜRKİYE’NİN SURİYE TEHLİKESİ …

image
Ömer ÖZDEMİİR
Türkiye’nin; son Yıllarda, En büyük Sorunlarının biride hiç şüphesiz,Sınır komşusu olan Suriye sorunudur. Suriye’de İç savaş’dan kaçan İnsanlar çareyi Türkiye’ye sığınmakta buluyor.
“Suriye’de normal bir gün içerisinde, patlayan bombalar, uçaklardan atılan füzeler bunların oluşturduğu yıkımlar, imha edilmiş evlerin, iş yerlerinin enkazları arasındaki yükselen feryatlar, ağlama sesleri, beton yığınları altında yakınlarını arayan insan manzaraları artık alışılmış olaylardır.
Bu olaylar Suriye’nin geneli için yaklaşık beş yıldır rutin olarak yaşanıyor.Ama son zamanlarda Rusya’nın Suriye’nin İç savaşına müdahale etmesi sözde Terörist gruplarla mücadele ettiği konusunda olsa bile gerçekte Rusya’nın gerçekleştirdiği hava saldırıları, ülkede özellikle mazlum ve sivil halkın yaşadığı zorlukları tam anlamıyla cehennem azabına çevirmiştir. Bölgedeki bağımsız kaynaklara göre sivil ölümleri yeni bir boyut kazanmış, 30 Eylül’den beri devam eden Rus bombardımanları, insanlığa büyük bir darbe vurmuştur. Yine bağımsız kaynaklardan ulaşılan raporlara göre, Halep’te terörist grupların hangi bölgelerde yerleşmiş olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen, terörizmle mücadele ettiğini iddia eden Ruslar, Halep’in merkezindeki camileri ve çarşıları hedef alıyor.
Buna rağmen Rusya ısrarla sivilleri bombaladığını reddedip, Suriye’deki operasyonlarını DAİŞ ve Suriye el kaidesi şeklinde öne çıkan El-Nusra gibi terörist gruplara karşı yaptığını iddia ediyor.” Rusya bu olayları yaparken Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’deki esas meseleyi bir kenara koymuş, PYD-YPG terör örgütü ile iş birliği içinde, güya başka bir terör örgütüyle (DAEŞ) mücadele ediyor.Bölgede bu olaylar yaşanırken,
Türkiye ise güvenliğiyle ilgili. PKK’nın uzantısı olarak görülen YPG’nin sınır boyunca, özellikle “kırmızı çizgi” ilan edilen yerleri ele geçirmesi, direkt bir tehdit sayılıyor. Ankara giriştiği top atışıyla bu tehdidi bertaraf etmeyi, aynı zamanda kitlesel bir göç akınını önlemeyi ve bölgedeki Türkmenleri de korumayı amaçlıyor.
Ankara’nın bu tavrına hep ABD hem Rusya çok şiddetle ret ederek,bölgede kendi inisiyatif bir kukla arıyor bu ise PYD-YPG’yi gösteriyor insanlık sucu işlendiği Suriye’de yaşamlarını sürdüre bilmek için kaçan insanların daha güvenli olan Türkiye’ye sığınıyorlar. bu Mülteciler Türkiye’de dilencilik,işsizlik,barınma,hırsızlık,hayat kadınlığı..gibi sorunları doğurmuş ve Halk tarafından tepki görmüştür. şimdi ise yine savaştan kaçan Mültecilerin ve PKK’nın devamı olan PYD- YPG’ de Halep’ den Azez Bölgesine kadar ,faaliyetlerini sürdürmektedir bu durumda ise Mülteci sorunun çözümünde bundan sonra Türkiye için üzerinde ısrarla durulması gereken yöntemin “Güvenli Bölge” projesi olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir.
Terör örgütlerinden temizlenecek ve Fırat nehrinden başlayıp yaklaşık 110 km batıya, 60 km derinliğe ulaşacak ve Halep vilayetine uzanacak güvenli bölge bu son gelişmelerden sonra Türkiye için hayati bir önem arz etmektedir. Güvenli Bölge hiç vakit kaybedilmeden tesisi edilmeli ve ülkemizde bulunan mültecilerin en azından bir kısmı güvenli bölgeye taşınmalıdır. Ayrıca oluşturulacak güvenli alan ülkemize yönelik yeni mülteci akınlarının önüne de geçecektir. Avrupa’dan, ve ABD’den yapılan son açıklamalar gösteriyor ki bu sorunun çözümünde Türkiye yine tek başına kalmıştır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Betboo giriş