logo

VALİ ALTIPARMAK; ERZURUM SANAT KENTİDİR

VBB_8716

“Erzurumlu Hattatlarla Hüsn’ü Hat Sergisi”  23 sanatçı tarafından 2 yıllık bir çalışma sonucu oluşturuldu.
Erzurum Valiliği tarafından düzenlenen, Esma’ül Hüsna Hat Sergisi’nin açılışı, İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

Erzurum Valiliği’nin koordinatörlüğünde, başta Hasan Çelebi, Fuat Başar, Turan Sevgili gibi hat sanatına bir ömür vermiş duayen isimlerin yer aldığı Erzurumlu hattat ve müzehhepler tarafından hazırlanan Hüsn’ü Hat Koleksiyonu sanatseverlerle buluştu.

Açılışa, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Erzurum Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Duayen Hattat Hasan Çelebi, Hattatlar Müzehhib, Müzehhibeler ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, T.B.M.M. Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Erzurum Milletvekilleri gönderdikleri telgraflarla sergiye hayırlı olsun dileklerini iletti.

Serginin açılışı Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın  içeriğiyle ilgili bir konuşma yapan Üstat Hasan Çelebi, “Hüsnü Hat sergisinin hazırlanışında çalışanlara sizden alkış değil, Amin istiyorum. Etrafınıza böyle bir bakmanız yeterli olacaktır. Gelenler salona sığmadı, bu demektir ki bu neslin geleceği, tarihine susamış bu kapıyı açmak birilerine nasip olacak. Oda bizim memleketin idaresini deruhte etmiş olan, Sayın Valimize düştüğü için tebrik ediyorum” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de sanat kavramına dikkati çekerek, “Yüce dinimiz İslam birçok sanat dalına ve sanatçıya kaynak oluşturmaktadır.  Sanat, insanı Allah’a götüren bir yoldur.  Bilindiği gibi Üstad Necip Fazıl bir şiirinde ‘Anladım, san’at yalnız Allah’ı aramaktır, marifet bu, gerisi yalnız çelik çomaktır’ demiştir. Müslümanlar tarihin her bir döneminde sanatın içinde yer almışlardır. Camiler, saraylar, medreseler ve külliyeler yapılırken mânâ yönünden inananları en güzele götürecek şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde dahi bir binayı veya bir şehri güzelleştirmek sanatsal bir bakış açısıyla mümkündür. Sanat insan yaşamının her bir evresindedir” diye konuştu.

“Erzurum Sanat Kentidir”

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, Erzurum’un ülkenin önemli sanat kentlerinden biri olduğunu vurguladı. Vali Altıparmak, “Malumunuz Erzurum kadim bir şehirdir. Geçmişte İpek yolunun en gözde merkezlerinden birisidir. O zamanın yazarları 32 tane medresenin olduğunu ifade ediyorlar. Bu kadar  medresenin olduğu yerde elbette ilim, kültür ve sanatta olgunlaşıp kemale ermiş, beldemiz, şehrimiz birçok sanatçı ve şairler yetiştirmiştir. Bugünde o münbit şehrin yine evlatları üstad Hasan Çelebi’nin başkanlığında, sadece Erzurumlu sanatçılar bir araya gelerek, Esma’ül Hüsna’nın sergisi yapmak için eserlerini bir araya getirdiler. Burada Hüsnü Hat Sergisi olarak sanatseverlerin huzuruna çıkarmış bulunmaktalar. Başta sayın hocama, değerli sanatçılara ve sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

Program sonunda söz alan İstanbul Valisi Vasip Şahin de, “Bugün iki güzel şehrin iki güzellik vesilesiyle bizleri buluşturdunuz. Erzurum ve İstanbul’u yazıların en güzeli ve isimlerin en güzelleriyle buluşturdunuz. Bunun için tüm emek verenlere sayın üstadımıza ve talebelerine şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sergide emeği geçenlere teşekkür belgesi verilirken, sergiye katılanlar İstanbul Valisi VasipŞahin, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Başkan Mehmet Sekmen ve sanatçı Hasan Çelebi eşliğinde sergiyi gezdi.

Bu arada 1 Ocak 2015’e kadar açık kalacak olan sergide 47 eser yer alıyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx