logo

12 Aralık 2014

VALİ ALTIPARMAK: ” TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIP, GELECEĞE TAŞIMALIYIZ”

vali

 

Erzurum’un Kış Turizm’inin yanısıra sahip olduğu doğal güzellikler, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Turizmde büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Vali Altıparmak, tarihi mekânların Turizme kazandırılmasının önemli olduğunu söyledi.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak,Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı ve Müze Müdürü Mustafa Erkmen ile birlikte Tarihi Erzurum Kalesi ve çevresini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bizans,Urartu ve Saltuklu dönemlerinin izlerini taşıyan tarihi Erzurum Kalesinde saat kulesinden ve surlardan Erzurum’u ve kale çevresini inceleyen Vali Altıparmak, Büyükşehir Belediyesince yürütülen cazibe merkezi projesinin ehemmiyetine vurgu yaparakkale çevresindeki metruk binaların bir an önce temizlenip, kalenin asıl görüntüsüne kavuşturulmasının,Erzurum’un kültür turizmi potansiyelini olumlu önde etkileyeceğini söyledi.

Tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum’un tarihi eserlerinin ortaya çıkarılıp sergilenmesi ile kış turizmi kadar tarih kültür turizminin de canlanmasına etki edeceğini belirten Vali Altıparmak” Tarihi dokular bozulmadan yapılacak çalışmalar ile tarihi mekânların turizme kazandırılması, çevre düzenlemelerinin titizlikle yapılması çok önemli. Bizlere emanet edilen bu değeri bizlerde geleceğe taşımak istiyorsak bu tarihi değerleri sahiplenmeli ve muhafaza etmeliyiz” diye konuştu.

Müze müdürü Mustafa Erkmen’den kale içinde yapılan kazılar hakkında bilgi alan Vali Altıparmak,kale ve kulede çıkarılan eserlerin muhafazası ve sergilenmesi konusunda çeşitli talimatlar verdi.

Türk mimarlığının ilk örneklerinden olması bakımından önem taşıyan kale mescidini de gezen Vali Altıparmak, mescidin eksikliklerinin giderilip, mescitte ibadet yapabilme imkanı sağlanıp, ziyarete gelen vatandaşların hizmetine sunulmasının çalışmalarına da başlanılması talimatını verdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx