logo

WINTER FEST’IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ….


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

 

gamze_ispirliErzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gün süren Wınter Fest ( Kış Festivali) etkinliklerine katılma imkanı buldum.

Dolu dolu geçen etkinliklerde konserler, spor aktiviteleri, ışık gösterileri daha birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Sadece üniversite öğrencileri değil, 7 ‘den 70’e birçok Erzurumlu, Erzurum’daki faaliyetlere katılarak, festivalin coşkusuna ortak oldu.

Belediyeler bugüne kadar sosyal ve kültürel aktivitelerde hep eksik kaldı.

Bu etkinlikle  bu yöndeki eleştirilere de cevap niteliği taşıyordu.

Winterr Fest’in en önemli taraflarından biri de  kentte turizm potansiyeli artırarak, kent ekonomisine kısmi canlılık kazandırmasıydı.

Kent dışından gelen konuklar kente katma değer ürettiler ve Erzurum’u tanıma imkanı buldular.

Spor federasyonlarının etkin olarak katıldığı festivalde Erzurum adına güzel bir tanıtım yapılmış oldu.

Erzurum’da bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerin artarak devam etmesi gerekiyor.

Belediyelerin görevi sadece parke döşemek,  karo taşı yapmak değildir.

Kültürel ve sosyal etkinlikler belediyelerin asli görevleri arasındadır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i bu başarılı organizasyondan dolayı kutluyorum.

Kentin geleceği açısından kış turizmi konusunda hem etkinlik yapılmış oldu, hem de bu yönde farkındalık oluşmasına katkı sağlandı.

2011 Dünya Üniversiteler Kış oyunlarından sonra Erzurum kış turizminde gündemden düşmüştü, Winter Fest ile bu yöndeki potansiyel bir kez daha gözler önüne serildi.

Etkinliklere katılan Erzurumlulardan festivallerle ilgili görüşlerini de  aldım,  birçok Erzurumlu bu yöndeki etkinliği başarılı bulurken,  bir çok esnaf etkinliliğin kent ekonomisini canlandırdığını ifade ediyordu.

Bazı Erzurumlular ise, kültürel etkinlikler değil, göçü durduracak etkinliklerle kentin gündeme gelmesinin gerekliliğine vurgu yapıyordu.

Erzurumlular olarak artık, güzel faaliyetleri alkışlamayı öğrenebilmeliyiz, festivale sadece eğlence gözüyle bakmak doğru bir  yaklaşım değil, kentte ekonominin canlandırılması  için kış turizmini sürekli gündemde tutabilmeliyiz.

Winter fest geleneksel hale gelecek, kış turizminin başkenti olması gereken Erzurum sürekli gündemde kalacak.

Öte yandan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) 2019, olimpiyat kenti Erzurum’da yapılacak. Bu gibi festivallerle büyük çaplı organizasyonlara da hazırlanma imkanı bulabileceğiz.

Winter Fest’in maskotunun adı ‘’ kardaş’’ olarak deklare edilirken, hem kardeşlik, hemde kar ifadesinin kullanılması yerinde bir tercih oldu.

Bugüne kadar makus talihini bir türlü yenemeyen, sürekli göç veren Erzurum artık vizyon kent olabilmelidir, iddialı projeleriyle,  hükümetin tam desteğiyle yola çıkan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı  Sayın Mehmet Sekmen’in bunu başarmasını umuyoruz.

Gamze İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

  06 Nisan 2021 yazarlar

  2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak, otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma raporunda;2019 Temmuz ayı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye de38661 otizmli vatandaşımızın olduğu ve ilimizin dahil olduğu...
 • KARŞIMIZDAKİ AYNA

  21 Mart 2021 yazarlar

                  Son yıllarda günlük konuşma dilimizde yer edinmeye başladı Empati. Bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak doğru iletişim kurmasıdır Empati. Bireysel bağlamda birbirimizi ne kadar iyi anlar ve anladığımızın gereğini yaparsak empati kurmuş oluruz. Empati karşınızdaki insanı onun gözleri ile dünyayı görebilecek kadar iyi algılayabilmek ve onun dünyasına girebilmek demektir. Küçük yaştan itibaren yaşamımızdaki her yeni gün yeni insanlar, yani olaylar yada yeni yeni farklılıklarla göz göze gelmektir. Filmler mas...
 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

  08 Mart 2021 yazarlar

    8 mart dünya kadınlar günü; çalışan kadınların başta iş hayatında olmak üzere günlük yaşam da karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekmek adına önemli bir gün. 1910 yılından beri dünyanın hemen her ülkesinde 8 Mart Kadınlar Günü olarak anılmaktadır. Birleşmiş Milletler 1977 yıllında aldığı kararla 8 Mart’ı,Uluslarası Kadınlar Günü ilan etmiştir. Peki neden? Aslında dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar yaşama eşit olarak katılamamaktadır.İster totaliter ister demokratik ülkeler de olsun, ister refah düzeyi yüksek, ist...
 • MAZERETİM VAR!

  07 Mart 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

    Gülünecek, sevinilecek ve heyecanlanacak birşey bulamıyorum. Bu “parantez” günler gelip geçecek mi? Bacaklarımı suda, nefesimi oksijen tüpüne bağlı hissediyorum. Dünyayı bozanlar var oldukça tamir çantamız her an yanımızda bulunacak. Ömür bitmeden umut da bitmiyor. Büyük sevinçler yaşamayınca küçük sevinçleri biriktirmeye çalışıyorum. İçimizdeki kırışıkları düzeltecek bir ütü varmı diye sorasım var.. Kendimi bir tüy gibi bıraktım. Esen rüzgarın eteklerine vals yapıyorum, mutluluk beni yakalayacağı ana kadar. Deliren dünyada neye t...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx