logo

YAKUTİYE BELEDİYESİ VE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN; “EN GÜZEL İŞBİRLİĞİ”

 

hhErzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi ileAtatürk Üniversitesi işbirliğiyle ikincisi gerçekleştirilen “Anne Üniversitesi” düzenlenen bir törenle başladı.
Törene Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, çok sayıda davetli, akademisyenler, Anne Üniversitesi ilk mezunları ve yeni kayıt yaptıran öğrenciler katıldı. Törende konuşan Ali Korkut, anneliğin önemine değinirken “Anne var, Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal doğuruyor. Onun için anne eğitimi önemli” dedi. Ali Korkut, ayrıca proje kapsamında ders verecek öğretim görevlilerine eşarp hediye etti.
Yakutiye Belediyesi ile Atatürk Üniversitesi işbirliğiyle ikinci Anne Üniversitesi kapılarını yeni öğrencilerine açtı. Açılış törenine Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Yakutiye Belediye Başkanı, Milli Eğitim ve diğer kurum temsilcileri, akademisyenler, ilk mezunlar ve yeni kayıt yaptıran öğrenciler katıldı. Törende yapılan konuşmaların ardından ilk ders uygulaması yapıldı. Konuşmalar, son günlerde yürekleri yakan teröre lanetlerle başladı. Anne Üniversitesi uygulamasının ilk mezunlarından Filiz Çelik, toplumun temelinin aile; ailenin de temelinin “anne” olduğunu belirterek, “İyi yetişmiş, özgüveni yüksek, çeşitli pozitif değerleri bünyesinde taşıyan annelerin yetiştirdiği evlatlar ; aileleri , toplum , ülkesi ve insanlık için daima faydalı olur” dedi.
“Anne Üniversitesi “ eğitim programın içerisinde ve ilk mezunlarından olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Filiz Çelik, Prof.Dr Hikmet Koçak‘a, hocalara, özellikle kadınlara yönelik çalışmalarıyla farkındalık oluşturan Yakutiye Belediye Başkanı Sayın Ali Korkut‘a teşekkür etti.
İkinci dönem öğrencilerinden Nilgün Turgutoğlu, bir anne olarak çocuklarımın eğitim gördüğü ortamı birebir tecrübe edecek olmanın heyecanını yaşadığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. İlk ders Atatürk Üniversitesi sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Ayşe Okanlı tarafından “farkındalık” üzerine verildi.
Korkut, ’Siz anneler için çalışıyoruz’
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, açılış programındaki konuşmasına Hacıcuma Kentsel Dönüşüm projesi ile Üç Kümbetler Projeleri hakkında bilgi vererek başladı. Korkut, “Hacıcuma’da 100 dönüm alanda kentsel dönüşüm tamamlanma noktasında. Yaza ilk kazmayı vuracağız. En yükseği 5 katlı olan muhteşem bir proje ortaya koyacağız. Burada anneler çoğunlukta, bilginize sunmak istiyorum. Yine Erzurum’da yaz ve kış gidilecek mekan yokluğundan şikayetleriniz. Üç Kümbetler’de 150 dönüm büyüklüğünde bir alan dönüşümü tamamlandı. Proje uygulama safhasına geçiyor. Burada her kesime hitap edecek şeyler olacak. Hanımların bilgisine sunuyorum.
Anne üniversitesi uygulamamızın ikincisini yapıyoruz. Anneler için ne yapsak azdır. Yine eğitimin önemi ortada. Anne var Fatihleri, Mustafa Kemalleri doğuruyor. Ancak iyi yetişmemiş insanların iyi eğitmedikleri, insan sevgisini, merhameti yüreğine koymadığı bazıları ise terör olarak, felaket ve kötülük olarak topluma dönüyor. Eli öpülesi anneler için yapılacak her şeyin çok büyük önemi var” dedi.
Prof. Hikmet Koçak ise şehir üniversite işbirliği açısından projenin önemine dikkat çekti. Koçak, terör saldırılarında yitirilen tüm şehitleri işaret ederek en derin acıyı annelerin çektiğine vurgu yaptı. Ninesinden örnek veren Prof. Koçak, evlatların dertlerini annelerine anlattığını, derdini sıkıntısını anneyle paylaştığına işaret ederek “Anne hakkı ödenmez” dedi. Prof. Koçak, böylesine önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmak, destek olmaktan dolayı da mutluluk duyduklarını söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

Betboo giriş