logo

23 Aralık 2015

YAKUTİYE BELEDİYESİ VE TEMA VAKFINDAN ÇOCUKLARA ÇEVRE BİLİNCİ

 

aliYakutiye Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile Genç TEMA tarafından hazırlanan proje ile ilçe sınırları içerisinde yer alan ilk ve orta okullarda “Çevre Bilinci” çalışması yapılıyor. Ağaç yaşken eğilir ata sözünden yola çıkan Yakutiye Gençlik Meclisi ile Genç TEMA, şuana kadar 5 bin çocuğa ulaştı. Belediye Başkanı Ali Korkut ve TEMA Vakfı Erzurum temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu, çalışmalara katılarak destek verdiler.
Yakutiye Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Genç TEMA, çevreye duyarlı bir projede buluşarak ilkokul ve Orta Okullarda çevre bilincinin gelişmesi için çalışıyorlar. Başkan Ali Korkut ve Tema Vakfı Erzurum Şube Başkanı Işıl Bedirhanoğlu’nun desteklediği proje kapsamında bugüne kadar 5 bin öğrenciye ulaşıldı. Ağaç yaşken eğilir Türk ata sözünden yola çıkılarak yapılan çalışmada kaynakların doğru kullanılması, çevrenin kirletilmemesinin açtığı doğal felaketler bir hikaye etrafında anlatılıyor.
Çevre bilinci çalışması için hazırlanan çizgi hikaye bir köyde geçiyor. Çizgi hikaye konulu anlatımlar için Yakutiye KEnt Koseyi Gençlik MEclisi ve Genç Tema gönüllüleri anlatımlarda bulunuyorlar. Yine çevreyle ilgili çeşitli dokuman ve materyaller dağıtılıyor.
Köyde şöyle bir hikaye geçiyor; Hayali bir köyde insanlar yaşama saygılı olarak yaşıyorlarmış. Sebze ve meyvelerini yetiştiriyorlar, hayvanlarını doğal olarak besliyorlarmış. Doğayla barışık ve mutlu bir yaşam sürüp gidiyormuş. Ardından insanlar evlerini büyütmek için ağaçları kesmeye, ormanı yok etmeye başlamışlar. Çevreye saygıyı terk ettikleri için sebze meyve alanları kirlenmiş, artık eskisi gibi sebze, bitki yetişmemeye başlamış, sular kirlenmiş, su kaynakları tükenmiş. Hayvanları doğru beslenememişler, sayıları azalmış, çölleşme başlamış. Köyde yaşam çekilmezi noktaya gelmiş, mutsuzluk artmış.
Yapılan hataları fark eden insanlar yeniden doğaya saygılı bir yaşam sürdürmüşler. Hatalardan geri dönen köylüler, kaybettiklerini yeniden kazanmaya başlamışlar. Doğaya saygılı yaşam yeni mutluluklar getirmiş.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

bahis siteleri Betboo giriş