logo

10 Aralık 2014

YAKUTİYE MESLEK KURSLARI UMUT OLDU

2 1

1

Yakutiye Belediyesi’nin Meslek Edindirme ve Beceri Kursları, kurs vasfını aşarak adeta bir üretim atölyesi çerçevesinde çalışıyor. Kurslar 50 hanım ve genç kız için mutluluğun kaynağı oldu. Belediyenin açtığı meslek kursları ile 50 hanım, üretim yapıyor, ev ekonomisine katkı sağlıyor, yarınlara daha umutlu bakıyor. Belediye Başkanı Ali Korkut, ev dışında bir dünya kurmak ve ev hanımlarının kendilerini topluma yararlı hissetmelerini sağlayacak imkanlar hazırlamak olduğunu söylüyor.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, sosyal belediyecilik alanında ciddi işlere imza atarken, özellikle ev hanımları için yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Belediye, ek hizmet binasında açtığı Meslek Edindirme ve Beceri Kursları ile 50 hanım için yeni bir dünyanın kapılarını  açıyor. Kurslar Ayşe Daş usta öğretici, öğretmen olarak görev yapıyor. Ayşe Daş, makina nakışı, el nakışı, mefruşat ve el sanatları eğitimi veriyor. 35 yıllık meslek kursları eğitmenliği yapıyor. Ali Korkut kursla ilgili bilgi verirken, “Burası kurstan öte, üretim atölyesine dönüşmüş durumda. 50 öğrenci, bayan kursiyerimiz var. Kursiyerlerimiz ev hanımları ve kızlarımızdan oluşuyor. Bunların bir bölümü halen eğitim almaya devam ediyor, büyük çoğunluk ise siparişle üretim yapıyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor. Onlar iş yapıyor, para kazanıyor, evlerine ekmek götürüyorlar. Kendilerini yararlı hissediyorlar, yüzleri gülüyor. Bizde iyi bir iş yapmanın mutluluğunu duyuyoruz” dedi.

Yakutiye Belediyesi Meslek Edindirme ve Bereci Kursu, bütün giderleri, hocaların ücretleri, makinelerin alınması, malzemeler için destek belediyeden veriliyor. Kurs Eğitmeni Ayşe Daş, “Artık çark kendini çeviriyor. Başlangıçta belediyemiz makina, bütün malzeme ve diğer giderleri karşıladı. Ustalaşan kursiyerlerimiz artık malzemelerini kendileri alıyorlar. Sipariş üzerine çalışıyorlar. Siparişlerini teslim ediyorlar. Aylık ortalama 700 lira civarında para kazanıyorlar. Burada mutlu bir ortam var. Aile ortamı. Kurs veya atölye özelliğinin yanı sıra sosyal bir merkez. Çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bunlar arasında, sosyal aktiviteler; Kur-an okuma, kadın sağlığı, aile içi iletişim ve gezilerde düzenleniyor” dedi.

Yakutiye Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursu’nda nevresim takımları, mutfak takımları, pike takımları, çeşitli el nakışlarıyla üretilen oda takımları, çeyizde yer alan mefruşatlar, el aksesuarları, çantalar, cüzdanlar, keçe işlemesi, yapılıyor. Sipariş gelirleri kursiyerlere kalıyor. Kursiyerler ortalama 600-700 TL kazanç elde ediyorlar. Kurstaki hanımların işlerinin giderek daha fazla kesime hitap eder olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Ali Korkut, “El emeği göz nuru işler yapılıyor. ihtiyaç duyanlar için önemli bir merkez, insanlarımız buraya sipariş verip en nadide işleri bu kurstan alabilirler” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx