logo

23 Kasım 2014

YAKUTİYE’DE KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Yakutiye'de Kamula?t?rma Çal??malar?

Yakutiye Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde kamulaştırması tamamlanan eski yapılar yıkılıyor.

 

Belediye Başkanı Ali Korkut, yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm programı kapsamında, “Yarının Erzurum’unu kurmak için yıkıyoruz” sloganıyla yola çıktıklarını söyledi.

 

Erzurum’un 50 yıldır yanlış imarlaşmanın kurbanı olduğunu belirten Korkut, şunları kaydetti:

 

“1980 sonrası, şehir merkezini düzene kavuşturmak yerine maalesef şehri dışarı taşıma kolaylığına kaçılmış. Şehir merkezi boşaltılmış. Erzurum için değer arz eden tarihi eserlerin çevresi metruk, kötü ve gecekondu biçiminde yapılaşmalarla adeta işgal edilmiş. Biz bu kötü yapılaşmayı ortadan kaldırarak şehir merkezini gerçek kimliğine kavuşturmak istiyoruz. Eğer şehir merkezini oluşturan eski ve tarihi semtlerde uyuşturucu, tinerci musibeti barınıyorsa, insanlarımız bundan şikayet ediyorsa, bunun tek nedeni yanlış imar uygulamalarıdır.

 

400 bini zor bulan bir nüfus, işgal ettiği alanlar bir dünya. Dadaşkent, Şükrü Paşa’nın kurulduğu alanlar tarım arazisiydi. Ama biz kolayına kaçarak bu alanları yapılaşmaya açtık. Adeta yarınlarımızı yok ettik. Şimdi ben şehir merkezini yıkıyorum diye bilinçli, bilinçsiz, çıkar çevresi veya hazımsız insanlar aleyhimizde kamuoyu oluşturuyor. Kim neyin peşinde koşarsa koşsun, biz şehir merkezini kötü yapılardan temizlemeye kararlıyız.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx