logo

YEŞİLYURT: MEKKE’NİN FETHİ ÖRNEK ALINMALI

ak-parti-erzurum-il-baskani-fatih-yesilyurt-t-6550581_o

Ak Parti Erzurum İl başkanı Fatih YEŞİLYURT Mekke’nin Fethi’nin yıl dönümü  münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Yeşilyurt açıklamasında; ”Tarihte bir damla kan bile dökülmeden nasıl fetihler yapılabileceğini görmek isteyenlerin, Hazreti Muhammed’in (s.a.v) Mekke’yi fethine bakmalarını isteyerek Kalplerin fethedilmesininde bu çizgide olması gerektiğini ” belirtti.

Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü vesilesiyle Mekke şehrinin insanlık tarihindeki önemine de değinmek gerektiğini söyleyen Yeşilyurt; Mekke yeryüzündeki ilk şehirdir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem (as)’in tevhit inancının bir sembolü olarak, insanin yeryüzündeki sınanma serüveninin bir nişanı olarak inşa ettiği ilk bina yani Kabe bu şehirdedir. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber Hazreti Muhammed (s.a.v) bu şehirde doğmuştur. Kur’an-i Kerim’in ilk çağrısı bu şehrin sokaklarında yankı bulmuştur. Yeniden vücut bulan tevhit inancının ilk şehitleri bu şehirden çıkmıştır. Tebliğin 13 yıl süren çileli günleri bu şehirde yaşanmıştır. Habeşistan’a yapılan hicret de, Medine’ye yapılan hicret de bu şehirde yaşanılan sıkıntılı sürecin sonunda olmuştur. Mekke o dönemin Müslümanları için işkencenin, boykotun, ambargonun, zulmün her türlüsünün tadıldığı yaşanılmaz bir şehir haline gelmiştir.

Kalplerin fethedilmesinin önemini vurgulayan Yeşilyurt ; Bu da ancak adalet ve hakkaniyeti gözeterek olur. Biz, Peygamber Efendimizin yapmış olduğu fethi kendimize örnek alıyor, bu metodu benimsiyoruz. Bu nedenle insan haklarının yayılıp korunması alanında, kişilerin demokratik haklarını sonuna kadar verme ve savunma anlamında ve bireye saygı duyulması ve bu saygının artırılması alanında gerekli çalışmaları sürdürmekle beraber, hizmetlerimizin herkese eşit bir şekilde ulaşması için var gücümüzle çalışıyor, özen gösteriyoruz.dedi,Bu vesile ile Tüm Müslümanların Mekke’nin fethi Yıldönümünde aynı şuur içerisinde birlik ve beraberlik anlayışıyla  yeni yılın şehrimize ülkemize,milletimize ve tüm islam alemine hayırlar getirmesini temenni ederim,dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx