logo

YILDIRIM: “ARACINIZIN KIŞLIK BAKIMINI YAPTIRIN”

bakım 2 bakım 6

Erzurum’da hava sıcaklıklarının iyice düşmesi ile birlikte uzmanlar, kışlık araç bakımlarının yaptırılması hususunda sürücülere uyarılarda bulundu.

Erzurum’da hava sıcaklıklarının eksi 5 dereceye kadar düşmesi ile birlikte, uzmanlar aniden bastırabilecek soğuk, şiddetli yağmur ve kar yağışlarına karşı araçların kışlık bakımlarını vakit kaybetmeden yaptırmaları hususunda uyarılarda bulunuyor.

Karahanlı Oto Servis yetkilisi Şahin Yıldırım yaptığı açıklamada, sürücülerin araçlarının soğuk havalarda sorunsuz bir şekilde çalışması ve araçlarıyla güvenli seyahat edebilmeleri için mutlaka kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini belirtti. Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kez bakım yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, kışlık bakımlarda özellikle araç yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Araçların kış mevsimine bakımsız bir şekilde girmesi sonucu büyük zararlara neden olunabildiğini ifade eden Yıldırım, bakımsız aracın sürücü ve sürüş güvenliğini de olumsuz etkileyebildiğini belirtti.

Yıldırım, kışlık bakımı yapılmayan araçta performansın düştüğünü, yakıt sarfiyatının arttığını belirterek, bakımsız aracın sahibine çıkardığı masrafın bununla sınırla kalmadığını ifade etti. Araca kış öncesi bakım yapılmaması halinde, sabah saatlerinde aracın geç çalıştığını ya da hiç çalışmadığını anlatan Yıldırım, “Erzurum’da hava sıcaklıkları iyice düşüyor. Araç sahibi vatandaşlarımıza en kısa sürede kışlık bakımlarını yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Aksi halde bakımsız bir araçtan kış mevsiminde performans bekleyemezsiniz. Mesela aracın motor suyuna antifriz konulmaması sonucu soğuk havalarda motor suyu donabiliyor. Bu da motorda en az 3–4 bin liraya mal olabilecek arızalar çıkarabiliyor. Bir başka deyişle sürücüler 200–300 lira masraftan kaçayım derken, 3–4 bin liralık faturalarla karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

“KASKO VE TRAFİK SİGORTANIZI KONTROL EDİN”

Kışa girmeden önce araç sahiplerinin kesinlik trafik ve kasko sigortalarına kontrol etmelerini tavsiye eden Yıldırım, günü geçmiş ya da iptal olmuş sigortaların yeniden yaptırılması gerektiğini tavsiye etti. Araçların muayene süresi dolmuş sürücülerin ise, muayenelerini yenilemelerini hatırlatan Yıldırım, tüm bu uyarıların sürücülerin kış şartlarında güvenli şekilde araçlarını kullanmaları ve ortaya çıkacak kazalarda masraflarını azaltmaları için önemli olduğunun altını çizdi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx