logo

YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK %1,84 DÜŞTÜ

 

AAÜlke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %1,84 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,30 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,21 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %13,98 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,73 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise %1,85 düşüş olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; deri ve ilgili ürünler (%0,51), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (%0,24), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (%0,20) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-7,08), elektrikli teçhizat (%-4,47) ve motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) (%-2,97) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş enerji malında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Kasım ayında en yüksek aylık ve en yüksek yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx